Czym wyróżnia się kuchnia Brindisi?

Trydent-Górna Adyga - kulinarna wędrówka.
Brindisi, chętnie odwiedzane przez turystów z całego świata, jest miastem portowym i prowincją we Włoszech, w regionie Apulia. Ze względu na obecność portu, już w Starożytności stało się ważnym elementem handlu, wywarło wpływ na kulturę, a także zasłynęło z rolnictwa i niezwykłej kuchni.
/ 29.04.2011 11:59
Trydent-Górna Adyga - kulinarna wędrówka.

Kuchnia Brindisi słynie z owoców morza, serów owczych i kozich oraz produktów rolnych, zwłaszcza warzyw, które są podstawą diety tubylców. Sposób przygotowania potraw jest stosunkowo prosty i nie wymaga wybitnych umiejętności.

Włoskie sery

Sery spożywa się tu na świeżo, lub po okresie dojrzewania, który trwa nawet kilka miesięcy, gdyż wtedy uzyskuje się wyjątkowy, intensywny smak i aromat. Najpopularniejsze są: pecorino otrzymywany z mleka owczego (ostry i twardy) oraz ricotta produkowany z mleka koziego, krowiego lub owczego (miękki i przypominający niesłony twaróg). Spożywa się także różnego rodzaju świeże twarogi.

Zobacz także: Skąd pochodzą i jak stosować włoskie sery?

Tradycyjny chleb 

Pieczywo i makarony są tu inne niż wszędzie. Sporządza się je ze słabo oczyszczonej mąki, co sprawia, że są zdrowsze i mają ciemniejszą barwę. Chleb piecze się przy użyciu tradycyjnej kuchni opalanej gałązkami oliwnymi. Dzięki temu pieczywo pięknie pachnie.

Zobacz także: Włoska szkoła makaronu

Przede wszystkim warzywa

Kuchnia Brindisi ceni sobie warzywa, ze względu na bogactwo właściwości odżywczych, jako nie tylko dodatek do potraw. Stosuje się zarówno te rosnące dziko, np. dzika cykoria, mniszek lekarski, dzikie szparagi, dzika gorczyca, oset, kapary, grzyby, jak i uprawne, w zależności od pory roku, pomidory (zielone i czerwone), ziele rzepiku, kapustę, brokuły, kalafior, burak liściowy, młode pędy ostu, paprykę, bakłażany, cukinię, karczochy, czarne i zielone oliwki, rośliny strączkowe.

Główną rolę w kuchni pełni tutaj oliwa z oliwek.

Zobacz także: Olio santo

Lokalne przysmaki

Do typowych potraw należą: pet tuli (smażone w oleju ciasto, faszerowane na rozmaite sposoby), cozze racanate (małże), cozze racanate (fasola z małżami), purée z fasoli, zupa rybna, lasagne z warzywami oraz ravioli nadziewane serem, a wśród smakołyków : pomarańczowa m armolada, suszone i pieczone figi i owoce pigwy.

Redakcja poleca

REKLAMA