Homary

 Gotowane homary z Maine wpisuje się w tradysje festiwalu gotowania homarów.
Homar to jeden z najszlachetniejszych owoców morza. Kuchnia francuska słynie z wielu potraw z jego udziałem.
/ 25.06.2009 12:30
 Gotowane homary z Maine wpisuje się w tradysje festiwalu gotowania homarów.

Ten luksusowy skorupiak żyje w słonych wodach morskich Atlantyku, Morza Śródziemnego i Północnego. Waga niektórych osobników dochodzi do 11 kg, ale ponoć najsmaczniejsze jest mięso małych homarów (1-2 kg). Duże, przypominające trochę raka rzecznego skorupiaki upodabniają się do dna morza, a ich pancerz przyjmuje ciemno-zielone barwy. Dopiero w trakcie gotowania w wysokiej temperaturze stają się czerwone.

Ciało homara, składające się z głowotułowia, odwłoku, odnóży i szczypiec jest w sporej części jadalne. Ceni się wątrobę oraz ikrę homara, która może posłużyć za składnik sosu. Jego białe mięso słynie z delikatnego smaku, który najlepiej zachowuje się dzięki minimalnej ilości przypraw. W kuchni francuskiej z homarem można zrobić w zasadzie wszystko – je się go na zimno i na ciepło, gotuje, dusi, piecze i smaży.

Zobacz także: Ślimaki

Homary są dostępne w sprzedaży żywe, mrożone lub już ugotowane. Warto wybierać samice, gdyż mają więcej mięsa. Płeć można rozpoznać po wyrostkach znajdujących się za ostatnimi odnóżami – samice mają delikatniejsze i mniejsze wyrostki.

W przypadku żywego homara można go najpierw go zamrozić. Nie wkłada się go od razu do wrzątku, ale do chłodnej, osolonej wody, którą doprowadza się do wrzenia. Homara gotuje się w całości przez parę minut (zazwyczaj 2, ale większe okazy potrzebują ich ok. 12). Gotowanego lub duszonego w całości podaje się do spożycia z sosem majonezowym lub musztardowym w oddzielnym naczyniu. Mięso można również wyjąć z pancerza. Przed upieczeniem homara należy przeciąć go na pół i usunąć wnętrzności. Jeśli chcemy podać homara na zimno, należy wystudzić go po ugotowaniu i nasmarować oliwą dla połysku.

Może być składnikiem zupy rybnej, która zyskuje dzięki niemu intensywny aromat. Jest idealną przystawką jak i daniem głównym. Homar jako potrawa jest na tyle wyszukany, że wystarczającymi przyprawami są pieprz, sól i zioła. Komponuje się ze smakiem alkoholi (wino, whisky lub koniak) więc można pokusić się o sos na bazie alkoholu. Dobrze smakuje homar duszony z warzywami, z ostrą papryką, pokropiony sokiem z cytryny. Spotyka się łączenie go z owocami, takimi jak mango.

Zobacz także: Sztuka jedzenia owoców morza

Redakcja poleca

REKLAMA