Jak przygotować smakowite ratatouille?

Ratatouille smakuje zarówno w wersji na ciepło i na zimno.
Światową sławę danie to zyskało w ostatnich latach dzięki pewnemu filmowi animowanemu z sympatycznym szczurkiem w roli głównej, ale w Prowansji smak ratatouille znany jest od bardzo dawna.
/ 02.11.2010 10:50
Ratatouille smakuje zarówno w wersji na ciepło i na zimno.

Przysmak z Nicei

Garnek ze smakowicie pachnącymi warzywami znaleźć można w każdej kuchni. We Włoszech króluje paprykowa peperonata i bakłażanowa caponata, w Hiszpanii zjeść można pisto z cukinią i pomidorami, z kolei w grecki briam kryje w sobie ponad smakowitą, cukiniowo-bakłażanową klasykę także ziemniaki i ser feta. Do tej gromady dań warzywnych należy też węgierskie leczo, w którym papryce towarzyszą między innymi treściwe kawałki kiełbasy. Ratatuj pochodzi z Nicei, ale popularny jest w całej Prowansji. Jest daniem prostym i bezpretensjonalnym, ale ma siłę uwodzenia smakiem, więc pojawia się na wielu stołach, również tych, które słyną z wyrafinowania. Rzecz bowiem w tym, że choć istnieje jakaś podstawowa receptura na ratatuja, to tak naprawdę każdy może go przygotowywać po swojemu, dodając własne składniki. Dlatego we Francji nie dziwi nikogo ani dość oryginalny aromat fenkułu, ani słodkawy posmak rodzynek. Im bardziej oryginalny czy egzotyczny dodatek, tym większa niespodzianka przy degustowaniu ratatuja.

Zobacz także: Jak przygotować bakłażany?

Razem, ale oddzielnie

Aby widok tej potrawy na stole naprawdę cieszył, trzeba pamiętać o kilku ważnych sprawach. Po pierwsze, chodzi o to, by warzyw nie rozgotować. Ratatuj nie jest bowiem jarzynową papką, ale kompozycją jędrnych i kształtnych kąsków warzywnych. Dlatego przygotowuje się je osobno, a łączy dopiero w ostatniej fazie tworzenia potrawy, Zachowując w ten sposób pełną kontrolę nad każdym warzywem i etapem przygotowywania. Bakłażany i cukinię kroimy w kostkę lub paski wraz ze skórką, natomiast paprykę lepiej pozbawić skórki, gdyż pozostaje twarda nawet po długim gotowaniu. Można to zrobić, piekąc przez chwilę paprykę, a potem wrzucając do foliowego woreczka. Po chwili skórka zacznie bezproblemowo odchodzić od miąższu. Obsmażamy osobno bakłażan, cukinię, nie doprowadzając do zbytniej miękkości. W garnku szklimy na oliwie pokrojoną cebulę, dodajemy obrane ze skóry i pokrojone pomidory, dorzucamy przyprawy wedle uznania, chętnie tymianek i pietruszkę. Kiedy powstanie aromatyczny, pomidorowo-ziołowy sos, dodajemy bakłażany, cukinię i paprykę i dusimy przez kilka minut, aż wszystko połączy się w aromatyczną potrawę.

Zobacz także: Jak przyrządzić escalibadę - kataloński przysmak?

Na ciepło i na zimno

Ratatuja najlepiej podawać od razu po przygotowaniu. Jest pełnowartościowym posiłkiem, ale może też stanowić interesujące towarzystwo dla mięs i ryb. Smakuje też z ryżem lub chlebem. Jeśli nie zjemy jej od razu, lepiej nastawić się potem na podawanie na zimno, jako przystawkę. Wielokrotne odgrzewanie grozi rozgotowaniem warzyw, a w tej potrawie nie jest to wskazane.

Redakcja poleca

REKLAMA