Koper włoski

Koper włoski.
W uprawie jest wiele form kopru włoskiego, między innymi odmiany jadalne wytwarzające rodzaj cebuli u nasady korzenia oraz forma o jadalnych korzeniach.
/ 13.07.2009 08:25
Koper włoski.

W gastronomii koper używany bywa jako przyprawa (do chleba, ciast), zaś olejek fenkułowy służy do zaprawiania likierów. Liście kopru włoskiego mają duże ilości kwasu askorbinowego i karoten. Razem z łodygami są doskonałą przyprawą do marynat i konserw (nawet po wysuszeniu nie tracą aromatu).

We Francji i Włoszech bulwy kopru podaje się jako sałatkę i jarzynę, dodaje do potraw z jaj, twarogu, duszonych grzybów i ryb. Młode pędy używane są do zup, sałatek. Wspaniale łączy się z pieczonym mięsem: jagnięciną, cielęciną czy drobiem. Można nim wzbogacić sos do pieczystego, posypać gotowane jarzyny z masłem i owoce morza. Posiekane listki podnoszą zalety omletów i sałat. W naszym kraju używa się raczej tylko ziaren do przyprawiania potraw.

Pieczony fenkuł

Fenkuł należy pozbawić łodyg i przepołowić. Gotować w osolonej wodzie przez ok. 20-25 min. Jeśli ma być bardzo miękki to do 30 min. Po ugotowaniu odsączyć. Ugotowany fenkuł podzielić na ćwiartki i wyjąć głąb. Pośród warstwy każdej części włożyć plasterek szynki i listki tymianku, następnie ułożyć w wysmarowanej oliwą blasze. Skropić oliwą i posypać grubo startym serem oraz kilkoma posiekanymi oliwkami dla dekoracji. Zapiekać ok. 15 min w gorącym już piekarniku. Podawać na ciepło samodzielnie lub jako dodatek do dań mięsnych.

Redakcja poleca

REKLAMA