Wino - savoir vivre

Wino - savoir vivre
Kłopot z winami polega na ich ogromnej różnorodności. Nie sposób znać wszystkich smaków nie będąc rodowitym Francuzem. Podajemy tu proste wskazówki jak sobie radzić z degustacją, oraz doborem win do posiłków oraz serów. Oto winny savoir vivre.
/ 04.08.2009 18:06
Wino - savoir vivre

Degustacja wina

Aby ocenić smak i jakość wina najpierw próbujemy. Napełniamy kieliszek do 1/3 wysokości, chwytamy kieliszek za nóżkę i poruszamy nim tak aby płyn zaczął wirować. W tym czasie wino się dekantuje (napowietrza) i zaczyna się wydobywać z niego aromat.

Obserwujemy barwę i wąchamy. Powtórnie poruszamy kieliszkiem, aby wyzwolić bukiet aromatu – wąchamy po raz drugi aby go ocenić.
Teraz nabieramy do ust małą ilość wina i nabieramy odrobinę powietrza. Dźwięk wydawany podczas tej czynności nazywa się „żuciem wina” – teraz delektujemy się kolejnymi aromatami. 

Przełykamy wino zwracając uwagę na smak wina jaki utrzymuje się w ustach. Oceniamy w ten „długość wina”.

Zobacz także: Dobór odpowiednich napojów

Zasady wybierania win do posiłku

Nie ma sztywnych reguł. Jeśli jemy potrawę po burgundzku, najlepszym wyborem będzie oczywiście wino z tych samych okolic, ale to tylko podpowiedź a nie zasada.
Jeśli do posiłku podajemy różne wina trzymajmy się kolejności – wino lżejsze pijemy przed winem cięższym i mocniejszym. Bardzo ciężkie czerwone wino pozostawmy do pieczeni lub dziczyzny. W zasadzie nie powinno się podawać wina białego po czerwonym, chyba że podamy lekkie, niezobowiązujące czerwone wino do przystawki, a do dania głównego – ryby - podamy wielką markę wina białego. 

Szlachetnych win nie podajemy do potraw kwaśnych – z octem lub pomidorami, o smak potrawy zabije smak wina. Właściwie nie powinno się podawać czerwonego wina do owoców morza, a białego do dziczyzny i ciemnego mięsa. Potrawy pikantne są zbyt dominujące by docenić zalety subtelnego wina, pasuje do nich np. Cahors lub Madiran.

Jakie sery do wina

Panuje przekonanie, że do serów pasują tylko czerwone wina, ale to nieprawda. Chociaż jest faktem, że sery podaje się zazwyczaj na koniec posiłku, kiedy trudno jest wrócić do białego wina po ciężkim czerwonym lub deserowym. Łączenie sera i wina z tego samego regionu wiąże się z tradycją, jaką kultywuje miejscowa ludność. Najważniejsza jednak jest własna przyjemność.

Sery miękkie, takie jak brie brie pasują do win wytrawnych czerwonych np. Cotes d`Castillon lub Pomerol z Bordeaux, Pinot noir z Alzacji lub Minervois z Langwedocji.
Reblochon (miękki krowi ser górski) równie dobrze smakuje z czerwonym Saint-emilion z Bordeaux czerwonym burgundzkim Pommard albo białym Sancerre z doliny Loary lub białym Vin de Savoie.

Zobacz także: Kolory wina

Roquefort w klasycznym wydaniu łączy się z Sauternes – białym deserowym winem lub słodkim Jurancon. Ale możemy go spróbować z innym, tańszym słodkim winem.
Sery kozie lub Comte pasują do win białych, np. półwytrawnego Vouvray lub wytrawnego Sancerre z doliny Loary, hermitage z doliny Rodanu lub puligny-montrachet z Burgundii.

Sery półtwarde, takie jak Cantal albo Raclette pasują do białych win wytrawnych, takich jak Macon Blanc, Jura, Savoie, wytrawnego rose jak np. Rose de Provence lub lekkiego czerwonego typu Beaujolais.

Redakcja poleca

REKLAMA