Co o truflach wiedzieć należy?

Trufle.
Trufle to niebywale drogie grzyby. Ich cena jest związana z rzadkością występowania i nietypowym aromatem, jaki nadają potrawom, mimo zastosowania niewielkiej ilości grzyba.
/ 26.10.2010 17:23
Trufle.

O pozycji trufli w sztuce kulinarnej niech świadczy fakt sprzedania w 2009 roku białej trufli za cenę 250 tys. dolarów.

Jak zbierać trufle

Trufle występują nie tylko rzadko, ale i w ściśle określonych miejscach. Niestety nie tylko ludzie są ich smakoszami – również dziki przemierzają lasy w ich poszukiwaniu. Jeśli planujesz zapolować na trufle – szczególnie na rzadkie odmiany: białą i letnią, powinieneś odwiedzić lasy północne i środkowe Włochy lub południe Francji. Białej trufli najlepiej jest szukać w okolicach Piemontu. I chociaż zwierzęta leśne są naszym konkurentem, to właśnie obserwacja ich zachowań pomoże Ci znaleźć ukryte pod ziemią trufle.

Jak przechowywać

Z uwagi na unikalny smak i aromat trufle należy przechowywać w specjalny sposób.

Można obrać je ze skórki (którą można wykorzystać jako dodatek do dań), zarodniki zalać wrzątkiem, a następnie oliwą.

Jak podawać

Trufle nie zawsze były tak drogie, choć raczej przeciętny obywatel nie mógł sobie na nie pozwolić. Temu przysmakowi o delikatnej woni czosnku przypisywano różne cechy, między innymi tę, że pozwala zregenerować siły, obecnie trufla ma również zastosowanie w kosmetologii – z uwagi na składnik wygładzający zmarszczki.

Dawniej to białe trufle świeciły triumfy – dodawano je do mięs i ryb, dziś trufle dobrze komponują się z makaronem, jajkami, risottem, omletami, czy wołowiną. Te potrawy świetnie urozmaica zapach białej trufli, opisywany jako połączenie nuty piżma, orzechów i ozonu.

Polecamy: Grzyby w kuchni włoskiej

Jak kupić

Białą truflę można kupić w postaci pasty, surową lub zamarynowaną. Wielkim kunsztem kulinarnym jest zapewnienie, że forma przechowywania trufli nie umniejszy jej smaku ani aromatu.

Co trzeba wiedzieć

Najsilniejszy aromat uzyskasz dzięki zastosowaniu surowej trufli – nie gotuj jej jednak zbyt długo, dołóż tylko kawałek przed końcem gotowania.

Jeśli chcesz przechować trufle – nie oczyszczaj ich z ziemi, jeśli to zrobisz, grzyb będzie się szybko psuł. Czarnych trufli nie należy rozgniatać w moździerzu – używaj noża lub tarki, by rozdrobnić truflę. 

Czytaj także: Trufle jako przyprawa

Redakcja poleca

REKLAMA