Smaki Lwowa

Smaki Lwowa
Lwów miasto pogranicza gdzie przez wieki krzyżowały się różne kultury, oprócz pięknych zabytków i specyficznej atmosfery ma również wiele do zaoferowania w kwestii kuchni. Niezliczone restauracje, bary i kawiarnie oferują nam to co przyjęło się jadać w tym rejonie i co ma swój własny niepowtarzalny lwowski smak. Również przyjaźnie nastawieni mieszkańcy, u których zagubiony turysta może bez problemu wynająć kwaterę czy zapytać się o drogę, chętnie zdradzają tajniki przygotowywanych przez nich potraw.
/ 26.03.2010 15:21
Smaki Lwowa

Współczesna kuchnia Ukrainy ukazuje nam przede wszystkim wpływy Polaków, Rosjan, Turków i Żydów, a także wielu innych narodów i grup etnicznych przemierzających przez wieki ukraińskie ziemie.

Wśród lwowskich lokali serwujących jedzenie każdy znajdzie coś dla siebie, począwszy od tradycyjnych narodowych restauracji oferujących obowiązkowo barszcz ukraiński czy grzybową, a także szeroki wybór mięs i wyrobów mącznych. Tuż obok możemy zjeść coś typowo polskiego jak kotlet schabowy, lub też skosztować przysmaków żydowskich na ulicy Starowiejskiej. Warte polecenia są też malutkie cukierenki pachnące kawą i posiadające ogromny wybór ciast i ciasteczek.

Kuchnia ukraińska zachwyca swą prostotą w kwestii doboru składników, a jednocześnie bogactwem smaków. Zarówno eleganckie restauracje jak i zwykła gospodyni domowa zapewne zaproponuje nam podobny zestaw obiadowy. W menu lwowskich knajpek zobaczymy szeroki wybór przystawek, zarówno na zimno jak i na ciepło.

Sałatka ziemniaczana

Często będzie to coś z udziałem ziemniaków np. sałatka. Sprawdzona przeze mnie propozycja na przystawkę w ukraińskim stylu to bardzo prosta w przygotowaniu sałatka z ziemniaków i kurczaka. Oto przepis:

Ugotowane ziemniaki kroimy w kawałki, siekamy kiszonego ogórka, dodajemy pokrojone jajko na twardo i gotowanego kurczaka, następnie posypujemy posiekanym szczypiorkiem, przyprawiamy solą i pieprzem i dodajemy majonez. Jest to idealna „poczekajka” na danie główne.

Solianka

Zupy w ukraińskim wydaniu różnią się od tych polskich w karcie nie zobaczymy tu rosołu czy pomidorowej. Zazwyczaj na pierwszym miejscu będzie to barszcz ukraiński, następnie grzybowa, w wielu restauracjach zjemy również tradycyjną rosyjską soliankę.

Przepis na tą pyszna zupę dostałam od ukraińskiej gospodyni, która podała mi go w sposób przystosowany dla Polaków. Gotuję się ją jak naszą ogórkową, ze startych, kiszonych ogórków i ziemniaków. Następnie dodaje się odrobinę koncentratu pomidorowego jak również pokrojone pomidory, wrzucamy mięso dostępne w domu, może to być wędlina, boczek, wszystko posiekane na małe kawałki. Zupę podajemy w miseczce do której obowiązkowo wrzucamy kilka czarnych oliwek, łyżkę gęstej, kwaśnej śmietany i plasterek cytryny która idealnie podkreśli smak zupy.

Szorba

Zupa, którą zjadłam w pewnej lwowskiej restauracji serwującej narodowe dania, zaskoczyła mnie zanim jeszcze zdążyłam ją spróbować swym orientalnym, imbirowym zapachem. Dopiero później dowiedziałam się że nie jest to de facto potrawa ukraińska, ale arabska. Zupa ta nazywa się szorba i jest tak smaczna, że szybko postanowiłam dowiedzieć się jak mogę ja ugotować. Również i ten przepis okazał się niezwykle prosty:

Gotujemy wywar z warzyw i mięsa, wrzucamy soczewicę lub groch, gotujemy do miękkości. Następnie wszystko mielimy w blenderze lub przecieramy przez sitko. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem, nie zapomnijmy o imbirze który nada jej orientalny charakter. Możemy dodać pokrojony w kawałki boczek i grzanki.

Warenyky

Na drugie polecam ukraińskie pierogi tzw. warenyky. Nie różnią się od polskich pierogów czy rosyjskich pielmienów.

Zobacz także: Ciasto na pierogi.

Oprócz znanych nam wszystkich farszów jak kapusta, ser czy owoce możemy spotkać takie oryginalne nadzienie jak ziemniaki z mięsem czy ziemniaki z grzybami. W prosty sposób możemy przygotować je sami w domu. Mielimy ziemniaki, grzyby lub mięso podsmażamy z cebulka i również mielimy, mieszamy z ziemniakami i doprawiamy do smaku. Pozostaje tylko przygotować ciasto i lepić pierogi. 

Piernik ze śliwkami

Na słodkie zakończenie posiłku musimy odwiedzić jedną z lwowskich cukierenek, gdzie wypijemy kawę po turecku i zjemy ciastko np. piernik przekładany kremem śmietanowym i suszonymi śliwkami, które pachną zapachem owoców suszonych tradycyjnie w piecu opalanym drewnem.

Zobacz przepisy na pierniki.

Godna polecenie jest tez lwowska fabryka czekolady, gdzie wypijemy lub zjemy czekoladę, patrząc na to jak jest przygotowywana.

Aby poznać tajniki ukraińskiej kuchni, spróbować tych wszystkich niezwykłych potraw nie wystarczy kilkudniowa podróż do Lwowa. Jednakże jest to przedsmak, zachęcający do dalszych kulinarnych poszukiwań i powrotu na Kresy.

Redakcja poleca

REKLAMA